Statut Fundacji
Fundacja Psiebojowi
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
Fundacja działająca na rzecz podniesienia poziomu dobrostanu psów w Polsce „Fundacja Psiebojowi”, zwana dalej Fundacją, działa na podstawie Ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, postanowień niniejszego statutu oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Fundacja została ustanowiona dnia 07.12.2022 r. przed notariuszem Piotrem Wójcikiem w Kancelarii Notarialnej przy ulicy Powstańców Śląskich 42 lok.2 w Warszawie przez Ewelinę Żółkowską, zwaną dalej “Fundatorką”.
§ 2
-
Siedzibą Fundacji jest miasto Wrocław, biuro fundacji znajduje się w budynku przy ulicy Broniewskiego 1 m. 5, 51-120 Wrocław.
-
Czas trwania fundacji jest nieoznaczony.
-
Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3
-
Fundacja posiada osobowość prawną.
-
Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezydent miasta Wrocław.
§ 4
Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady i filie, a także przystępować do innych Fundacji.
Rozdział II. Cele i zasady działania Fundacji
§ 5
Celem Fundacji jest działalność na rzecz podniesienia poziomu dobrostanu psów w Polsce, humanitarnego traktowania zwierząt, ich poszanowania, opieki i pomocy zwierzętom bezdomnym, porzuconym lub okrutnie traktowanym, działania na rzecz ochrony zwierząt, przestrzegania praw zwierząt, aktywnego przeciwdziałania bezdomności zwierząt, a także podejmowanie aktywności edukacyjnych mających na celu wzrost świadomości wśród społeczeństwa w wyżej wymienionych tematach.
§ 6
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
-
Organizowanie miejsc pobytu tymczasowego zapewniających skrzywdzonym zwierzętom właściwe warunki bytowe i opiekę weterynaryjną.
-
Działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt poprzez organizowanie i prowadzenie edukacji kształtującej postawy proekologicznej, pełnej wrażliwości i odpowiedzialności za los zwierząt, zarówno domowych, jak i wolnożyjących.
-
Działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt poprzez organizowanie i prowadzenie edukacji kształtującej postawy proekologicznej, pełnej wrażliwości i odpowiedzialności za los zwierząt, zarówno domowych, jak i wolnożyjących.
-
Współpracę z instytucjami oświatowo-wychowawczymi (organizowanie spotkań, programów w przedszkolach, szkołach, wyższych uczelniach, seminariów oraz innych) w zakresie wychowanie dzieci i młodzieży w duchu humanitarnego stosunku do zwierząt.
-
Współpracę z organami władzy państwowej, samorządowej oraz instytucjami, przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi działającymi na terenie kraju i zagranicznymi w zakresie niezbędnym dla realizacji celów Fundacji.
-
Kierowanie wniosków do organów ścigania o podjęcie czynności zmierzających do wykrycia i ukarania sprawców przestępstw przeciwko prawom zwierząt oraz uczestnictwo w postępowaniach toczących się przed sądami powszechnymi.
-
Organizowanie, finansowanie oraz promowanie inwestycji i kampanii do eliminacji okrucieństwa wobec zwierząt.
-
Sponsorowanie programów promujących cele Fundacji w środkach masowego przekazu.
-
Udział i organizowanie pikników, festynów, koncertów, konferencji, spotkań, warsztatów.
-
Prowadzenie szerokiej działalności edukacyjnej w zakresie ochrony zwierząt
-
Podejmowanie wszelkich interwencji i kontroli dobrostanu zwierząt, do których upoważnia obowiązujące prawo.
-
Pomoc finansową i rzeczową dla zwierząt.
-
Podejmowanie działań profilaktycznych zmierzających do zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt.
Rozdział III. Majątek i dochody Fundacji
§ 7
-
Na majątek Fundacji składają się: fundusz założycielski oraz dochody, nieruchomości, rzeczy ruchome, wartości materialne, prawne i środki uzyskane w toku jej działania.
-
Fundacja może czerpać również środki ze zbiórek publicznych, ze spadków, subwencji, zapisów lub darowizn osób prawnych i fizycznych, mających swoje siedziby w Polsce i za granicą, odsetek bankowych, dywidend z zysków z akcji i udziałów w spółkach, dochodów z odpłatnej działalności pożytku publicznego,
-
Przedmiotem spadków, zapisów lub darowizn mogą być środki płatnicze, papiery wartościowe, nieruchomości i mienie ruchome.
-
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili złożenia tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
-
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe na zasadach określonych odrębnymi przepisami. W księgach rachunkowych Fundacji działalność gospodarcza jest wyodrębniona od działalności statutowej.
§ 8
-
Dochody pochodzące z darowizn, spadków, zapisów oraz działalności gospodarczej mogą być użyte tylko do realizacji celów statutowych Fundacji.
-
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 1000 zł (jeden tysiąc złotych), na działalność gospodarczą zostaje przeznaczona kwota 1000 zł (jeden tysiąc złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
§ 9
-
Przychody Fundacji pochodzą z:
-
Darowizn, spadków, zapisów,
-
Dotacji i subwencji od osób prawnych,
-
Zbiórek publicznych,
-
Majątku fundacji,
-
Odsetek i lokat bankowych,
-
Działalności zarobkowej związanej z przedmiotem działalności gospodarczej - zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności
-
Całość przychodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.
-
Fundacja może prowadzić w kraju i zagranicą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, działalność gospodarczą w zakresie:
-
Działalności odpłatnej:
-
PKD 85.60.Z - Organizowanie i wspieranie działań wolontariatu poprzez propagowanie oraz organizowanie szkoleń dla wolontariuszy.
-
PKD 85.60.Z – Prowadzenie warsztatów, kursów, szkoleń w zakresie dobrego wychowania psów, poprawy zachowań ze strony opiekunów w stosunku do ich zwierząt, poprawy samopoczucia opiekunów zwierząt.
-
PKD 47.91.Z – Prowadzenie sklepu internetowego z produktami dla zwierząt i ich opiekunów.
-
PKD 58.19.Z - Tworzenie i sprzedaż kursów, szkoleń i książek w formie elektronicznej.
-
PKD 73.11.Z – Działania związane z prowadzeniem kanału w mediach społecznościowych, reklamy produktów, ośrodków, miejsc pośrednio i bezpośrednio związanych ze zwierzętami. Usługi promocyjne, reklamowe i marketingowe.
-
Działalności nieodpłatnej:
-
PKD 85.60.Z - Fundacja propaguje humanitarne traktowanie zwierząt, szacunek, opiekę i pomoc zwierzętom bezdomnym, porzuconym lub okrutnie traktowanym oraz ochronę środowiska i zwierząt. Nasze działania związane z działalnością, poszanowaniem praw zwierząt, aktywnego przeciwdziałania bezdomności zwierząt, ochroną środowiska, ekologią poprzez m. in. współpracę z placówkami oświatowymi w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w duchu humanitarnego stosunku do zwierząt.
-
PKD 85.60.Z - Organizacja konferencji, spotkań, audycji w przedszkolach, szkołach, uczelniach, seminariów itp.
-
PKD 94.99.Z - Współpraca z organami władzy państwowej i samorządowej oraz instytucjami, korporacjami i osobami fizycznymi o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w zakresie niezbędnym do realizacji celów Fundacji.
-
PKD 94.99.Z – Składanie wniosków do organów ścigania o podjęcie czynności w celu wykrycia i ukarania sprawców przestępstw przeciwko prawom zwierząt oraz o udział w postępowaniach toczących się przed sądami powszechnymi.
-
PKD 63.99.Z – Organizowanie, finansowanie i promowanie inwestycji i kampanii na rzecz położenia kresu okrucieństwu wobec zwierząt.
-
PKD 94.99.Z – Ekspertyza i nadzór nad zachowaniem przy wyłapywaniu zwierząt.
-
PKD 94.99.Z - Realizacja wszystkich interwencji i kontroli dobrostanu zwierząt dozwolonych przez obowiązujące przepisy.
-
PKD 94.99.Z – Wsparcie finansowe i rzeczowe dla zwierząt.
-
PKD 94.99.Z - Realizacja działań zapobiegawczych w celu zmniejszenia liczby bezdomnych zwierząt.
Rozdział IV. Władze Fundacji
§ 10
Władzami Fundacji są:
-
Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem, w osobach Ewelina Żółkowska, Daria Jelińska, Zyta Tyczyńska.
§ 11
Zarząd Fundacji
-
Zarząd składa się z 3 osób, w tym Prezesa w osobie Eweliny Żółkowskiej, powoływanych przez Radę na roczną kadencję.
-
Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
-
Zarząd wybiera ze swego grona prezesa i do trzech członków zarządu.
-
Zarząd Fundacji zwołuje Prezes z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zarządu- konieczne jest poinformowanie wszystkich członków Zarządu przynajmniej z czternastodniowym wyprzedzeniem.
-
Zarząd Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał- zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Zarządu.
-
Zarząd raz w roku zobowiązany jest przygotować sprawozdanie z działalności Fundacji oraz sprawozdanie finansowe i przedłożyć je Fundatorowi.
-
Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
-
Członkowie Zarządu, jak również Prezes mogą być zatrudnieni w Fundacji na podstawie umowy o pracę. Wszelkie umowy z członkami Zarządu zawiera Prezes Fundacji.
-
Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
-
Złożenia pisemnej rezygnacji do Prezesa
-
Utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
-
Śmierci członka Zarządu,
-
Odwołania przez Prezesa Fundacji.
§ 12
-
Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
-
Do kompetencji Zarządu należy:
-
Uchwalenie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych.
-
Uchwalenie regulaminów
-
Sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji
-
Ustalenia wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji
-
Podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach dotyczących działalności Fundacji, w tym w sprawie połączenia z inną Fundacją oraz likwidacji Fundacji.
-
Przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów subwencji i dotacji.
-
Zmiana statutu Fundacji.
-
Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
i nadzór nad działalnością Fundacji. -
Zarząd co roku zobowiązany jest przedkładać Prezesowi roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
§ 13
-
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
-
Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o terminie pocztą elektroniczną, a w przypadku braku takiej możliwości listem poleconym, na co najmniej 3 dni przed planowanym spotkaniem o posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
-
Zarząd podejmuje decyzje za pomocą uchwał zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy swoich członków, jeśli dalsze postanowienia nie stanowią inaczej. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa.
§ 14
Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych, uprawnionych jest dwóch członków zarządu działających łącznie.
Rozdział. V. Postanowienia końcowe
§ 15
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. Zmiana może dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.
§ 16
-
Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
-
Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
-
W sprawach połączenia z inną fundacją decyzję podejmuje Zarząd bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§ 17
-
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
-
likwidacji Fundacji Zarząd zawiadamia ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
-
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
-
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Zarządu na rzecz działających w RP organizacji o zbliżonych celach.