Warsztaty z tworzenia świec sojowych - przydatne informacje!
Zalety wosku sojowego:
-
jest w 100% naturalny i roślinny, pozyskany z ziaren soi,
-
jest nietoksyczny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska, w przeciwieństwie do świec parafinowych, świece sojowe emitują nawet 90% mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji
-
wosk sojowy jest 100% biodegradowalny, pozostawiony w naturalnych warunkach ulega bardzo szybkiemu rozkładowi, podczas którego nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska substancje
-
wosk sojowy jest bezwonny i jest doskonałym nośnikiem zapachu, dzięki czemu świeca z wosku sojowego po rozlaniu jest bardzo łatwa do usunięcia z każdej powierzchni - wystarczy ciepła woda i mydło
-
świeca sojowa pali się nawet 2 razy dłużej niż świeca parafinowa
-
świeca sojowa ma niską temperaturę topnienia, ok. 45-50 stopni Celsjusza, czyli o 10-15 stopni mniej niż świeca parafinowa, dzięki można jej używać do masażu, bez obaw o poparzenia skóry
Co jest potrzebne do zrobienia świecy sojowej?
-
wosk sojowy,
-
knot drewniany lub bawełniany,
-
pojemnik na świecę,
-
nożyczki,
-
termometr,
-
patyczek do mieszania,
-
naczynie do rozpuszczenia wosku,
-
olejek zapachowy
Jak zrobić świecę sojową krok po kroku?
Krok 1. Przygotuj swoje miejsce pracy, niezbędne składniki i akcesoria. Na blacie, na którym będziesz pracować, możesz rozłożyć ręczniki papierowe lub gazety, które ochronią powierzchnię przed zbędnymi zabrudzeniami.
Krok 2. Odważ i rozpuść wosk sojowy
Wosk możesz rozpuścić w kąpieli wodnej, na kuchence lub w kuchence mikrofalowej. Podgrzewaj tak długo, aż wosk osiągnie temperaturę 65-75 stopni Celsjusza. Temperaturę kontroluj za pomocą termometru. Wosk ma gęstość 0,9 g/ml, a więc aby wypełnić woskiem naczynie o pojemności 200 ml, potrzebujesz ok. 180 g wosku
Krok 3. Umocuj knot świecy
W międzyczasie, gdy wosk zacznie się topić, na dno przygotowanego słoika przyklej knot.
Krok 4. Dodaj do świecy olejki eteryczne
Gdy wosk sojowy osiągnie temperaturę 65-75 stopni Celsjusza, całkowicie się rozpuści i stanie się transparentny, odczekaj, aż schłodzi się do temperatury 55-60 st. C i wtedy dodaj wybrany przez siebie olejek. Olejek powinien wynosić 8% zawartości pojemniczka - jeśli mamy pojemniczek, do którego nalaliśmy 200 ml wosku sojowego, to mnożymy 200 x 0.08 i wychodzi nam 16 ml olejku. Dokładnie wymieszaj wosk z olejkami eterycznymi.
Krok 5. Przelej wosk do słoika i odstaw do ostygnięcia
Nie dopuszczając do zastygnięcia, przelej wosk jednym strumieniem do słoiczka. Odstaw gotową świecę do schłodzenia w temperaturze pokojowej.
Jak wybrać odpowiedni knot?
Knoty drewniane świetnie się prezentują, a podczas ich spalania słychać klimatyczne trzaski, przypominające te wydobywające się z kominka. Należy jednak pamiętać, że knoty wykonane z drewna należy podcinać przed każdym zapaleniem. Dzięki temu popiół nie zanieczyści wkładu. Nie wolno jednak ułamywać knota, gdyż jest to bardzo delikatny element, a jego nadmierne skrócenie może doprowadzić do nierównomiernego topienia się wosku.
Knoty bawełniane również mają wiele zalet. Ich dużym plusem jest fakt, iż w przeciwieństwie do knotów drewnianych nie łamią się i są mniej wymagające – nie trzeba ich przycinać. Jednak nie gwarantują tak niezwykłych efektów wizualnych, jak drewniane.
Knoty z włókien konopnych zyskały dużą popularność w ostatnich latach. Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i są w pełni naturalne. Często wybierane są przez miłośników ekologii. Ich dużą zaletą jest również fakt, iż wolno się spalają.
Jak korzystać z knotów drewnianych?
1. Zaleca się zamocowanie dwóch knotów na jednej blaszce, ponieważ spalanie świecy jest wtedy o wiele lepsze. Pojedynczy knot może palić się mizernie i nierównomiernie, co może doprowadzić do efektu tunelowania.
2. Knot drewniany podczas spalania zawsze brudzi wosk (szczególnie sojowy) zaleca się zatem jego przycinanie co dwie godziny.
3. Wielkość knotów zalecana jest do średnicy pojemników, w których tworzone zostaną świece.
Podwójny knot szerokość 6mm do pojemników o średnicy 5-7cm
Podwójny knot szerokość 8mm do pojemników o średnicy 7-9 cm
Podwójny knot szerokość 10mm do pojemników o średnicy 9-12cm
4. Zalewając świece zaleca się lać wosk po knocie zostanie wtedy zaimpregnowany i łatwiej odpali się przy podpalaniu go.
5. Mocowanie knotów odbywa się poprzez wciśnięcie knotów w stopkę.
6. Knoty można przycinać do odpowiedniej długości i szerokości nożykiem do tapet lub nożyczkami
7. Knoty po zalaniu świecy powinny wystawać maksymalnie 5mm ponad poziom wosku. Częstotliwością przycinania(skracania) knota regulujemy długość palenia świecy, wielkość płomienia i basenu.
Jak palić świecę z drewnianym knotem?
-
Podczas pierwszego i każdego następnego zapalenia świecy, pal ją na tyle długo, by wosk rozpuścił się na całej objętości. Pozwoli to na równomierne, czyste wypalanie świecy i zapobiegnie zjawisku tunelowania
-
Aby wygasić świecę z drewnianym knotem, nie dmuchaj na płomień, tylko odetnij dostęp powietrza. Najprostszym sposobem będzie zakrycie świecy.
-
Drewniany knot jest bardziej podatny na zjawisko dymienia, dlatego nie stawiaj świecy w przeciągach lub przy otwartym oknie
-
Przed każdym kolejnym zapaleniem świecy przytnij drewniany knot do długości około 3-4 milimetrów ponad poziomem wosku